Pyłek Kwiatowy

To kompozycja wielu ważnych dla organizmu człowieka składników. Najczęściej spotyka się pyłek żółty, brązowy o różnych odcieniach, a także czarny. Ma postać delikatnego, mączystego proszku, który przez pszczoły „zbieraczki” jest poddawany naturalnemu procesowi granulowania. Pyłek to „prawdziwa kopalnia dobra – najwspanialsza, stworzona przez naturę odżywka i lek zarazem”.

 

Pyłek ma bardzo różnorodny i bogaty skład chemiczny uzależniony od gatunku roślin z których był zbierany. Do tej pory odkryto ponad 200 różnych skomplikowanych związków chemicznych i pierwiastków.

 • Białka 25-30%. Znajduje się w nich 25 różnego typu aminokwasów.
 • Węglowodany 2-40%.Głównie glukoza i fruktoza, oprócz tego sacharoza, skrobia, celuloza.
 • Lipidy 1-20%.
 • Biopierwiastki których wykryto około 40. Najważniejsze to potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo.
 • Witaminy w dużych ilościach z grupy B, A, C, E, F, K, D, H
 • Enzymy i fermenty

I inne jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, sterole, flawonoidy, kwasy organiczne, fitohormony, rutyna, substancje antybiotyczne.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

 • Choroby serca i układu krążenia

Pyłek wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, zabezpiecza przed udarami mózgu i chorobą niedokrwienną serca. Działanie przeciwmiażdżycowe wykazują zawarte w nim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i fitosterole.

Z tego względu stosuje się wspomagająco w przypadku miażdżycy, zaburzeniach krążenia obwodowego i nadciśnieniu tętniczym.

 • Choroby żołądkowo-jelitowe

Dobre rezultaty uzyskano w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Również korzystne działanie zauważono przy leczeniu różnych przewlekłych schorzeń jelit jak zapalenie jelita grubego, biegunki, uporczywe zaparcia

 • Choroby wątroby

Pyłek kwiatowy wykazuje nadzwyczajne zdolności ochronne, odtruwające i odnawiające tkankę wątrobową. Podawanie pyłku prowadzi do leczenia schorzeń zwyrodnieniowych wątroby na podłożu zatruć, cukrzycy, choroby alkoholowej.

 • Schorzenia nerwowe i psychiczne

Pyłek posiada właściwości uspokajające, poprawia odżywianie tkanki nerwowej. Może być z powodzeniem stosowany jako kuracja wspomagająca podstawowe leczenie depresji.

 • Zaburzenia przemiany materii

Powinien być stosowany w przypadku braku apetytu u dzieci, w przypadku wolnego rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego. Wskazane jest przyjmowanie pyłku w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach, operacjach chirurgicznych. Stwierdzono korzystny wpływ pyłku u chorych na cukrzycę. Ponadto powinien być spożywany przez sportowców, osoby ciężko pracujące fizycznie i umysłowo, przez ludzi w starszym wieku.

 • Inne

Pyłek wykazuje działanie lecznicze w schorzeniach gruczołu krokowego(prostaty). Ponadto systematyczne przyjmowanie pyłku prowadzi do poprawy wzroku i wydolności naszego umysłu.

 

SPOSOBY DAWKOWANIA

Profilaktycznie dorosłym zaleca się dawkę w ilości 20 g pyłku dziennie( 2 łyżeczki).

Leczniczo natomiast dawkę 30-40g.

Dzieciom w wieku 3-5 lat podaje się 10g.

Dzieciom starszym do 12 lat około 15 g.

Pyłek zwykle przyjmujemy 3 razy dziennie około ½ godziny przed jedzeniem rozpuszczając w 1/3 szklanki letniej wody.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress